پیامدهای فروش حیوانات وحشی

پیامدهای فروش حیوانات وحشی یک تهدید برای امنیت انسانی است؛ باندهای شکارچی که در این کار هستند، همگی مسلح بوده و عملا تهدید جدی برای صلح، امنیت و دموکراسی محلی محسوب می‌شوند.

علاوه بر این در بسیاری از موارد، درآمد حاصل از حیوانات تکه‌تکه شده و قاچاق اعضای آنها، مانند عاج، گروه های مسلح را به ویژه در قاره آفریقا قدرتمند کرده و باعث تضعیف صلح و امنیت منطقه، کشور و جوامع انسانی می‌شود.

این نوع از قاچاق و فروش حیوانات خاص جرایم سازمان یافته فراملیتی را به طور قابل توجهی گسترش میدهد و همین موضوع توسعه پایدار اقتصاد را تضعیف می‌نماید.

یکی دیگر از مهمترین پیامدهای فروش حیوانات وحشی غارت حیات وحش است؛ فروش حیوانات خاص و فروش حیوانات وحشی هم در زمین و هم در دریا، منابع حیاتی را از جوامع کوچکتری که اکثرا به آن وابسته هستند، حذف می‌کند.

تخمین زده می‌شود که حدود 1 میلیارد نفر که عمدتا در کشورهای در حال توسعه زندگی میکنند، از ماهی به عنوان منبع اصلی پروتئین حیوانی خود استفاده می‌کنند و ماهیگیری غیرقانونی که به طور عمده برای مصرف‌کنندگان کشورهای ثروتمند، سودمند است، این امنیت غذایی را پایمال می‌کند.

لازم به ذکر است فروش حیوانات خانگی در راسته‌ی تجارت غیر قانونی قرار نمیگیرد؛ این مدل از نگهداری حیوانات سبب سود هر دو طرف شده و در جوامع انسانی شرایط مناسبی برای حمایت و سرپرستی از آنها درنظر گرفته می‌شود و امروزه حیوانات خانگی حتی فروشگاه اینترنتی حیوانات خانگی نیز دارند.

پیامدهای فروش حیوانات وحشی

هر ساله صدها میلیون از حیوانات وحشی گرفتار شکار غیر قانونی حیوانات و تجارت غیرقانونی حیوانات شده و سپس به عنوان غذا، حیوانات خانگی آپارتمانی، حیوانات زینتی، چرم، سرگرمی های توریستی و استفاده در صنایع دارویی به فروش می رسند.

در حالی که مقداری از این تجارت، قانونی است و به جمعیت حیوانات وحشی آسیب نمی رساند؛ نگرانی نسبتا زیاد در خصوص پیامدهای فروش حیوانات وحشی به صورت غیرقانونی است و بقای بسیاری از گونه های در معرض خطر را تهدید می‌کند.

تجارت حیات وحش و فروش حیوانات وحشی چیست؟

هرگاه گروه ها و افراد مختلف به فروش حیوانات خاص و حیوانات وحشی بپردازند در واقع تجارت حیات وحش را انجام داده‌اند؛ این تجارت می‌تواند شامل خود حیوانات و گیاهان و یا انواع محصولات مرتبط با آنها باشد.

ردیابی تجارت حیات وحش کار چندان پیچیده ای نیست؛ چرا که وقتی از یک کشور به کشور دیگری انجام می‌شود، اقلام مربوطه در ایستگاه های بازرسی گمرک ها بررسی و اغلب ضبط میشوند.

مقیاس تجارت حیات وحش

این تجارت شامل صدها میلیون از گیاهان و حیوانات وحشی از ده ها هزار گونه است.

برای داشتن یک نگاه اجمالی به مقیاس قاچاق حیات وحش، می‌توان به  بیش از 100 میلیون تن ماهی، 1.5 میلیون پرنده زنده و 440،000 تن گیاهان دارویی تنها در یک سال اشاره کرد!

چرا تجارت حیات وحش یک مشکل است؟

پیامدهای فروش حیوانات وحشی سبب شده تا جمعيت گونه های موجود در کره زمين بين سالهاي 1970 تا 2000 به طور متوسط 40 درصد کاهش یابد.

فروش حیوانات خاص و تجارت آنها، دومين خطر بزرگ و تهديد مستقيم براي زنده ماندن گونه ها، پس از تخليه زيستگاه، است.

شاید بیشترین پیامدهای فروش حیوانات وحشی مربوط به این است که می تواند تعادل جمعیتی و بقای یک گونه را با اختلال مواجه کند.

از لحاظ تاریخی چنین بهره برداری بیش از حدی باعث ایجاد گونه های کمیاب حیوانی شده و به دلیل افزایش جمعیت انسان، تقاضای خرید و فروش حیات وحش نیز افزایش یافته است.

تجارت غیر قانونی حیات وحش از آغاز تاکنون بر گونه های بی شماری تاثیر گذاشته است؛ ببرها، کرگدن (رینوکرز)، فیل ها و یوزپلنگ ها، از جمله بارزترین گونه ها هستند، اما بسیاری از گونه های دیگر نیز تحت تاثیر قرار گرفته اند!

News source

18 Februrary 2019 - 09:19

Tags

  • شکار_حیوانات_وحشی_در_آفریقا
  • خرید_و_فروش_حیوانات_وحشی
  • فروش_حیوانات

User Review

Total Score

No Comment Post yet

Submit Comment

Your Score